top of page
9aaf36fe978e65ca1cc420018103a457.jpg
b07b7da3b2dbf027e5491bf6f1a14c20.png

Вас вітає
медична сестра 

Медична сестра
Вранці – рано до малят
Медсестра прийшла у сад;
В білому, як білосніжка,
Оглядати стала ліжка.
- Чисто тут? – провірила,
Залу теж провітрила.
Стануть діти в гурт збиратись
Біля шафочок своїх,
Стануть діти роздягатись,
І сестра огляне їх.
Чи голівки чисті, діти?
Руки хороше помиті?
Нігті позрізали
Так, як вам казали?
А щоб діти не хворіли,
Вчора у обідній час
Дітям щеплення зробили 
Лікар і сестра, що в нас.
Про всіх вона клопочеться
І літом і зимою,
І Любі дуже хочеться
Такою ж стать сестрою!

126925600.png
ace1ed8bfc71fd68ec64f6b70b0ae471.png
e1ceecb0f6064344f4058d9865384784.jpg
1636632568_4-papik-pro-p-fonovii-risunok-meditsina-4.png

ПОРАДИ

МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ

2.jpg
3.jpg
7.jpg
8.jpg
10.jpg
12.jpg
11.jpg
13.jpg

Про затвердження Санітарного регламенту для закладів дошкільної освіти 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
14 квітня 2016 року за № 563/28693

1.gif
_.gif
64178045_1284823621_11.png

Функціональні

обов'язки

сестри медичної старшої,

обслуговуючої дітей в ЗДО

1. Первинна профілактика
1.1. Контроль за санітарно-гігієнічними умовами в ЗДО.
1.2. Контроль та надання методичної допомоги в організації освітнього процесу.

2. Харчування:
2.1. Контроль за станом фактичного харчування і аналіз якості харчування.
2.2. Санітарно-гігієнічний стан харчоблоку.
2.3. Складання меню.
2.4.Бракеражу готової продукції.
2.5. Контроль за виконанням натуральних норм.

3. Фізичне виховання:
3.1. Здійснення контролю за організацією фізичного виховання, загартування.
3.2. Розподіл на медичні групи для занять фізичною культурою.                                                                      3.3.Оцінка фізичної підготовленості дітей.

4. Гігієнічне виховання в дитячому колективі:
4.1. Рекомендації з організації та проведення гігієнічного виховання, формування навичок здорового способу життя, профілактики ВІЛ-інфекції.
4.2. Організація заходів з профілактики короткозорості, карієсу, порушень постави.
Контроль за гігієнічним вихованням.

5. Імунопрофілактика:
5.1.Вакцинація.
5.2.Контроль за станом здоров'я після щеплення, реєстрація місцевої та загальної реакції на щеплення.

6. Заходи щодо забезпечення адаптації в закладі дошкільної освіти:
6.1.Контроль за перебігом медико-педагогічечкой корекції.
6.2.Проведення медико-педагогічних заходів щодо формування функціональної готовності до навчання
6.3. Рекомендації з адаптації та її корекції (спільно з педагогом).

7. Ведення документації (медична форма на дитину. виписки і довідки для лікувально-профілактичних установ,інш).
8. Диспансеризація:
•8.1.Проведення (спільно з педагогом) скринінг тестів з виявлення відхилень у стані здоров'я, оцінка фізичної підготовленості дітей.
8.2.Рекомендації педагогічному персоналу з корекції відхилень у стані здоров'я.
8.3. Проведення призначених оздоровчих заходів та контроль за їх виконанням в освітніх установах

Профілактика дитячих шкірних хвороб

    У першу чергу, необхідно дотримання всіх правил гігієни житла, тіла й одягу. Також потрібно правильне харчування з достатньою кількістю вітамінів, правильний режим. Як тільки ви виявили у одного з дітей шкірне захворювання, постарайтеся виключити спільне користування близнюків одягом, іграшками, посудом і т.д. Більшість гнійничкових, грибкових і вірусних захворювань заразні і легко передаються від хворих дітей або тварин. Часто шкірні захворювання викликаються алергенами - харчовими, ароматами, медикаментами. Їх необхідно вчасно виявити. Шкіра дітей легко забруднюється, особливо під час гри на вулиці, дачній ділянці. Мікроби з пилу і бруду легко проникають в дитячу шкіру. Чим рідше вона пошкоджується і забруднюється, тим рідше виникає такий різновид шкірних захворювань, як гнійничкові. При грибкових захворюваннях (це трихофітія, або стригучий лишай, а також опік) хворої дитини потрібно негайно ізолювати від контакту з іншими дітьми і показати лікареві. Видужалий дитини пускають у дитячий колектив тільки після того, як він пройде триразовий аналіз на грибок. Ізолюють від оточуючих і хворого на коросту. Для попередження корости потрібно стежити за здоров’ям домашніх собак і кішок, які можуть переносити захворювання. Обов’язково потрібно дотримуватися гігієни ліжку, одягу, іграшок - у всіх них може «оселитися» коростяний кліщ. Профілактика дитячих хвороб зміцнить здоров’я Вашого малюка та подарує радість життя та спілкування. Будьте здорові!

 

Як зміцнити імунітет

Харчуйтеся так, щоб поповнювати запаси eнepгіі і відновлювати сили.
Від того, як ви харчуєтеся та п'єте у сезон холодної погоди також залежить стан вашого здоров'я та імунітету.
Правильне харчування допомагає регулювати температуру тіла та забезпечує достатню кількість eнергіі для працюючих м'язів.
Тому харчування повинно бути таким, щоб eнергіі утворювалося більше, оскільки в холодну погоду обмін речовин підвищується, і для зігрівання та зволоження повітря витрачається більше енергії, ніж при звичайній температурі.

 

Збільшити вживання білкової їжі

   Оскільки клітини імунної системи мають білкову структуру, нео6ходімо вживати щодня достатню кількість якісного білку, тобто такого, в якому є всі незамінні амінокислоти.
Це в першу чергу, білки тваринного походження: яйця, сир, молочні продукти, нежирне м'ясо та птиця, риба, у тому числі, жирна морська, та рослинного - квасоля, горох.
Що стосується вуглеводів, які є джерелом швидкої eнергіі, то перевагу слід надавати так званим складним, тобто тим, які засвоюються поступово: свіжі овочі, фрукти, хліб з цілісного зерна.
А прості вуглеводи, такі, як білий цукор, вироби з білого борошна, потрібно максимально обмежити, а ще краще - зовсім не вживати, оскільки нічого, крім порожніх калорій, вони не дають.
Hі в якому разі не треба забувати про корисні натуральних жирах, які забезпечують організм тривалої енергією: тварини - молочні продукти, м'ясо, сало, жирна морська риба та рослинні - олії (оливкова, лляна, рапсова) і різноманітні горіхи та насіння. Продукти харчування, які перенасичені шкідливими транс-жирами та сіллю, такі як чіпси, сухарики, готові кондитерські вироби, особливо з кремом, вживати не варто.
Не починайте свій ден' без повноцінного сніданку.
Сніданок "запускає" весь денний обмін речовин і тому пропускати його ні в якому разі не слід. Ідеальний сніданок: 2 зварених яйця з пучком зелені, бутерброд з цільнозернового або хліба з висівками, 2 шматочки сиру, жменя волоських горіхів та чашка кави з молоком.
Обідайте гарячої і білковою їжею. В обід дуже важливо не є всухом'ятку, а спожити гарячий суп та м'ясо чи рибу й овочі.
Вечерею можуть бути шматок м'яса, салат з капусти та цибулі, та 1 зубчик часнику.
Використовуйте енергетичні властивості курячого бульйону. Бульйон - це джерело незамінних амінокислот, які необхідні для відновлення організму, він дає енергію та відновлює сили.
Між основними прийомами їжі перекушуйте бутербродами із сиром та чашкою гарячого курячого бульйону, посипаного дрібно порізаний зеленню і приправленого чорним та (або) червоним перцем Чилі. Перець Чилі містить речовину капсаїцин, яка стимулює теплові рецептори і створює відчуття тепла в організмі та сприяє утворенню ендорфінів у мозку, які покращують настрій.

 

Солодощі повинні бути енергетичними.

   Чорний шоколад з чаєм можуть бути дуже корисним десертом під час перебування на холоді.
Пийте достатньо рідини.
Під час холоду підвищується витрата вологи, тому для попередження зневоднення тіла потрібно не забувати пити. Але якщо ви є любителем чорної кави, то прийом його повинен бути обмежений однією-двома чашками, оскільки кава прискорює виведення води з організму. Поповнювати запаси рідини краще зеленим чаєм, чорним чаєм з молоком, настоєм шипшини, натуральними компотами, узваром, журавлинним морсом і трав'яними чаями. Замість цукру додайте варення з калини, малини, облiпіхи, мед.
Вживати напої слід у гарячому та теплому вигляді. Ні в якому разі не пийте холодні напої, у тому числі шипучі газовані солодкі, оскільки вони сприяють охолодженню організму і ускладнюють перетравлення їжі.
Зігріваючий шоколадний чай на сніданок. Заваріть міцний чорний чай. В ще гарячий чай покладіть невеликий шматочок вершкового масла, трохи чорного шоколаду і кориці на кінчику ножа. Наполягайте 1-2 хвилини.
При замерзанні, втомі, знесиленні можна приготувати ароматний, смачний, зігріваючий та енергетичний безалкогольний напій.
Рецепт: Заваріть свіжий чорний чай, без ароматизаторів та добавок, із розрахунку чайна ложка на склянку чаю. Закрийте кришкою і дайте настоятися 5-7 хвилин.
Налийте в чашку свіжозаварений чай (гарячий). Дообавьте шепотку меленой кориці і імбря. За бажанням можна покласти у чашку шматочок лимона і 1-2 чайних ложки меду.Перемішайте і дайте настоятися.
Лимон містить вітамін С, мед має зігріваючі та протимікробні властивості, містить багато цінних вітамінів, мінерлов і біологічно активних речовин.
Кориця має антимікробні та антиоксидантні властивості, а екстракти та ефірна олія кориці здатні попереджувати простудні захворювання. Сильними антимікробними та дезінтоксикаційними властивостями володіє імбир.
При болю в горлі, застуді та ГРВЗ свіжий імбир допоможе захиститися від захворювання. Для цього його потрібно очистити від шкірки, відрізати маленький шматочок і посмоктати.Завдяки дуже вираженим антимікробним та протівіруснім властивостям ефірних олій імбир успішно лікує захворювання носоглотки.

 

Вживайте їжу, багату вітамінами і мінералами.

     Щодня потрібно вживати їжу, багату вітамінами С, групи В, мінералами та продуктами, які мають противірусні та антимікробні властивості: часник, цибуля, xpен, червоний перець Чилі, імбир. Часник і цибулю найкраще поєднувати з салом і цільнозерновим хлібом або хлібом з висівок.
Відновлюйте сили з допомогою сну. Останнім радою у профілактиці сезонних захворювань є достатній сон. Його тривалість повинна визначатися вашими самовідчуття: кому потрібно лише 6 годин, а кому і 8 буває недостатньо.
Щогодини сну дає можливість організму виробляти додаткове тепло. Перед засинанням можна розтерти ступні ніг в'єтнамським бальзамом, або його ще називають "зірочка", а вже після цього одягнути шкарпетки - це покращить циркуляцію крові та зігріє ноги.
Носков повинен бути не менше двох - ті, що ближче до тіла, з синтетичною ниткою, для кращого збереження тепла, і зовнішні - з нaтуральной вовни, товсті. Для легшого засинання корисно випити склянку гарячого молока або липового чаю.
Примітка: які продукти мають зігріваючі властивості
Спеції: кориця, фенхель, aнic, гвоздика, кардамон, Чилі, часник та імбир.
Продукти тваринного походження: баранина, телятина, курка.
Крупи: гречка, вівсянка.
Молочні: сири, у тому числі з цвіллю, сметана, козяче молоко.
Овочі: хpен, цибуля. Фрукти: родзинки і курага.
Горіхи: волоський, кешью.
Напої: імбирний чай і чай з фенхелю.

Щеплення дошкільників

Міносвіти надало роз’яснення щодо обов’язковості прийому дітей до дошкільних навчальних закладів


Міністерство освіти і науки звернуло увагу регіональних управлінь освіти на дотримання порядку прийому дітей до дитячих садків


Про це йдеться у листі профільного міністерства направленому на адреси регіональних управлінь освіти і науки, в якому акцентовано увагу керівників освіти на дотримані державних гарантій щодо прав громадян на освіту та незаконності вимог щодо обов’язкового профілактичного щеплення дітей.

В міністерстві зокрема підкреслюють, що у відповідності з Конституцією кожен має право на освіту, а обов’язком держави є забезпечення доступності дошкільної освіти в державних і комунальних учбових закладах.

У профільному міністерстві зазначають, що конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права.

Відповідно до освітнього законодавства, прийом дітей до дошкільних навчальних закладів проводиться за бажанням батьків, які мають право обирати дошкільний навчальний заклад.

У відповідності до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою уряду №305, прийом дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної картки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення та свідоцтва про народження.


Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою.

Міністерство також надало роз’яснення щодо питань необхідності профілактичних щеплень дітей.

За повідомленням відомства, особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об'єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров'я і подальші наслідки.

У міністерстві підкреслили, що право на відмову від щеплень закріплене і в Положенні про організацію і проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 03.02.2006 р. №48.

У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів, вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України №434 від 29.11.2002 та затвердженого цим наказом примірного "Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу".

В Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту зазначили, що відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечать діючому законодавству України.

За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник закладу зобов’язаний прийняти дитину до закладу.

За дорученням заступника міністра освіти Б Жебровського, зміст відповідного листа має бути доведений до відома місцевих органів управління освітою та керівників дошкільних навчальних закладів.

Нагадаємо, у липні минулого року, Верховною Радою були внесені зміни до Закону України "Про дошкільну освіту", якими зокрема передбачена обов’язковість дошкільної освіти дітей старшого дошкільного віку, доступність і безоплатність якої має забезпечувати держава.

Особиста гігієна дітей

дошкільного віку

 


     У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це обов'язок батьків.

Особиста гігієна — це догляд за своїм тілом і підтримка його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкіряного жиру. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.

Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно це робити після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь підготувати рушник та мило, за відсутності крана з водопровідною водою — кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок чи цвях, а не накидати собі на шию або плечі, бо на нього під час умивання попадатимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках і майці.

Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємкості. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім - добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, шию та вуха.

Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який у кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.

Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5 - 7-річного віку — обтиратися до пояса. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.

Перед сном обов'язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей і натирань, а також може привести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ніг необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.

Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.

Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкіряного жиру, бруду і пилу.

Обов'язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень їх необхідно обережно підрізати. Але в жодному випадку не можна гризти нігті!

Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин (кішок, собак); торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків і тому подібне) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.

Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно почати догляд за порожниною рота і зубами дитини . Дитина має чистити зуби вранці й обов'язково увечері перед сном.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися хустинкою, то разом із бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа й окрему для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа на очі чи навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть, якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя або перев'язувати подряпину треба лише чистою хустинкою.

Дитина дошкільного віку легко піддається вихованню завдяки розвиненому відчуттю наслідування, спостережливості, допитливості та потреби в самостійних діях. І тому необхідно використовувати ці властивості дитини при прививанні їй гігієнічних навичків (своєчасне миття рук, чищення зубів, дбайливе зберігання одягу і т. ін.).

Медична документація ЗДО



1. Медична карта дитини для ЗДО  форма 086.
2. Контрольна карта диспансерного спостереження .
3. Карта профілактичних щеплень (форма 063 / у).
4. Комплексний план роботи на рік, затверджений адміністрацією ЗДО.
5. Помісячний план роботи.
6. Журнал контролю санітарного стану ЗДО (форма № 3013 / у).
7. Диспансерний журнал.
8. Журнал огляду на педикульоз та шкірні захворювання.
9. Журнал обліку прийому дітей у ясла/садок (форма 122 / у).
10. Табель обліку щоденної відвідуваності дітей (форма 123 / у).
11. Листи здоров'я.
12. Журнал обліку інфекційних захворювань (форма 060 / у).
13. Книга обліку контактів з гострими інфекційними захворюваннями (форма 061 / у Карантинний журнал).
14. Санітарний журнал (форма 308 / у).
15. Вступна відомість обліку вперше виявлених нещасних випадків, травм, отруєнь (форма 071 / у). Журнал травматизму.
16. Журнал обліку дітей, направлених до туберкульозний диспансер.
17. Журнал ізолятора (форма 125 / у).
18. Журнал обліку санпросвітроботи (форма 0380 / у).
19. Журнал контролю за фізкультурними заняттями.
20. Лист адаптації новоприбулих.
21. Журнал обліку гострої захворюваності.
22. Журнал дегельмінтизації.
23. Журнал обліку проф.щеплень .
24. Журнал реєстрації амбулаторних хворих (форма 074 / у).
25. Журнал обліку руху дітей по групах здоров'я.
26. Журнал обліку штучної «С» - вітамінізації їжі.
27. Журнал реєстрації медичного огляду працівників.
28. Журнал обліку стану здоров'я працівників харчоблоку.
29. Зошит оцінки харчування.

 

70.gif
23-17-1000x1000.png
zubchik_skache.gif

Нормативні документи

bottom of page