top of page

ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ НАССР У ЗДО

Що таке система НАССР?

Міжнародна система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (англ. HACCP) — система, яка ідентифікує, оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.

Іншими словами — це аналіз ризиків і контролю критичних точок.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

Без названия.jpg
10-72442.png

СИСТЕМА НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа — це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати. Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

5. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР,

затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590.

Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів

  1. В обов’язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ЗДО для приготування їжі для дітей;

  2. Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;

  3. Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни;

  4. Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;

  5. Особиста гігієна персоналу;

  6. Правильне прибирання відходів і сміття;

  7. Відсутність комах;

  8. Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;

  9. Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів. Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання.

Сюди входять:

  1. Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ЗДО посуд, кухонний інвентар і обладнання;

  2. Вимоги, які пред’являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання;

  3. Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції).

Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення харчової продукції:

  1. Придбання харчової сировини;

  2. Контролю упаковки, в якій знаходять продукти;

  3. Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі;

  4. Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених.

1586669692.jpg

Нормативно-правові акти, якими встановлено санітарно-гігієнічні та протиемідеміологічні вимоги до закладів освіти:

ЗАКОНИ УКРАЇНИ:

  • «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»;

  • «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»

  • «Про захист населення від інфекційних хвороб»;

  • «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;

  • «Про охорону дитинства»;

  • «Про освіту»;

  • «Про дошкільну освіту»;

  • «Основи законодавства України про охорону здоров’я»

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ:

  • від 01.09.2021 № 350 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»;

  • від 23.05.2001 № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок»;

  • від 21.08.2019 № 818 «Про затвердження Порядку надання інформації про події та ситуації, що становлять загрозу життю і здоров’ю, санітарному та епідемічному благополуччю населення».

НАКАЗИ:

  • Наказ МОН та МОЗ від 01.06.2005 № 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»;

  • Наказ МОН та МОЗ від 17.04.2006 № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»;

  • Наказ МОЗ від 03.09.2017 № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії»;

  • Наказ МОЗ від 24.03.2016 № 234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів»;

  • Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 01.10.2012 № 590; та інше на місцевому рівні.

САНІТАРНЕ ЗАКОНОДАВСТВО:

  • «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу»;

  • Державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл – інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів»;

  • «Державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»;

  • План дій щодо неухильного дотримання вимог безпечності харчування та запобігання випадків харчових отруєнь в закладах освіти, розроблений Держпродспоживслужбою.

ЛИСТИ:

  • МОН від 12.01.2018 № 1/9-26 «Щодо необхідності реєстрації харчоблоків закладів освіти як операторів ринку харчових продуктів»;

  • МОН від 05.09.2019 № 1/9-552 «Щодо порядку запровадження системи НАССР у закладах дошкільної освіти».

Організація харчування дітей у ЗДО

Перелік основних діючих нормативно-правових документів, що відносяться до організації харчування у дошкільних навчальних закладах:

1. Конституція України

2. Закон України «Про освіту».

3. Закон України «Про дошкільну освіту» від 01.01.2021 №2628 ІІІ із змінами та доповненнями (ст.35 «Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі»).

4. Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.2002 №4004-ХІІ:

Ст.20 «Умови виховання та навчання»:

  • органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, адміністрація НВЗ та громадяни, які організовують або здійснюють навчальні та виховні процеси, зобов’язані забезпечити для цього умови, що відповідають вимогам санітарним норм, здійснювати заходи, спрямовані на збереження та зміцнення здоров’я, гігієнічне виховання відповідних груп населення та вивчення ними основ гігієни;

Ст.17 «Вимоги до продовольчої сири вони і харчових продуктів, умов їх транспортування, зберігання та реалізації»

  • продовольча сировина, харчові продукти, а також матеріали, обладнання і вироби, що використовуються при їх виготовленні, зберіганні, транспортуванні та реалізації, повинні відповідати вимогам санітарних норм і підлягають обов’язкові сертифікації. Підприємства, установи, організації, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують харчові продукти та продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров’я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм.

6. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (ст. 4, 11, 12, 21).

7. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

8. Закон України «Про охорону дитинства».

9. Закон України «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування».

10.Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 21.03.2021 №771/97-ВР.

11.Закон України «Про дитяче харчування» від 01.01.2021 №142-V

12.Закон України «Про захист прав споживача» №3682- ХІІ від 15.01.1994

13. Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних закладах зі змінами затвердженими наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства охорони здоров’я України 26.02.2013 3202/165.

1.jpg

Постанови Кабінету Міністрів України

Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку

Пов'язані документи wym-1642493613566

Якісне харчування є основою здоров'я дітей і на це важливе питання відводиться одне з головних місць в роботі директора та сестри медичної старшої  закладу.

У дитячому садку своєчасно укладаються договори і контракти на поставку продуктів харчування. На всі продукти, що надходять на харчоблок, є санітарно-епідеміологічні висновки; здійснюється контроль за технологією приготування їжі, за реалізацією швидкопсувних продуктів, за реалізацією продуктів за термінами їх зберігання.

Харчування дитячого садка збалансоване з урахуванням вікових особливостей дітей.

Діти харчуються три рази на день, згідно з розробленим 20-денним меню, яке оновлюється 1 раз в квартал. В основу розробки меню увійшли всі необхідні харчові продукти відповідно до вимог Державних санітарних правил і норм.

Оптимальне співвідношення білків і вуглеводів в цьому меню прийнято 1: 1: 5, допустиме 1: 1: 4. У добовому раціоні допускається відхилення калорійності на 15%. Реалізація даного меню задовольняє добову потребу дітей з півтора до семи років.

У раціон харчування дітей входять всі необхідні продукти: м'ясні, рибні, молоко, сир, кисломолочні напої, вершкове і рослинне масло, картопля, овочі, фрукти, соки, хлібо-булочні вироби, крупи та ін.

На харчоблоці вивішений графік видачі готової продукції для кожної групи, приблизна маса порцій харчування дітей. Контрольна порція залишається щодня. Кухарі користуються у своїй роботі новими технологічними картами. Їжа готується з дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних вимог. Кухарі мають спеціальну освіту. Якість готовності страв оцінює директор та старша медична сестра.

550_nutrition.jpg

ПРАВИЛЬНЕ МЕНЮ В ЗДО - ЗАПОРУКА ЗДОРОВ'Я І ЩАСТЯ КОЖНОЇ ДИТИНИ

Основні принципи організації харчування в ЗДО:

1. Адекватна енергетична цінність раціонів, відповідна енерготратам дітей.

2. Збалансованість раціону по всіх замінимим і незамінним харчовим факторам, включаючи білки і амінокислоти, харчові жири та жирні кислоти, різні класи вуглеводів, вітаміни, мінеральні солі і мікроелементи.

3. Максимальна різноманітність раціону, що є основною умовою забезпечення його збалансованості.

4. Адекватна технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх високі смакові переваги і збереження вихідної харчової цінності.

5. Облік індивідуальних особливостей дітей (у тому числі непереносимість ними окремих продуктів і страв).

6. Забезпечення санітарно-гігієнічної безпеки харчування, включаючи дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктам харчування, що поставляються, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв.

2ccea54545beb98e0b7cb1c7547cd8a9.jpg

ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ ХАРЧУВАННЯ

До 2-3 років у малюка з'являються всі молочні зуби, і дитина може і повинна добре освоїти і закріпити навичку жування. Його організму потрібні тільки доброякісні продукти, кулінарна обробка повинна бути щадящою.

Дуже важливий правильний підбір продуктів, що містить білок, солі кальцію, фосфору, фтору, вітаміни А, Д. Корисні щільні продукти, в яких багато клітковини, наприклад, сира морква, яблука, шматочки свіжої капусти.

У кожного малюка є свої звички і вам доведеться рахуватися з ними. Часто діти відмовляються їсти нелюбиму або незнайому їжу.

Тут варто піти на компроміс:

  1. Можна зменшити порцію, прибравши частину гарніру;

  2. Нарізати бутерброд чи яблуко на кілька частин;

  3. Попросити малюка тільки спробувати блюдо;

  4. Замаскувати незнайому їжу вже знайомої.

На що треба звертати увагу під час їжі:

  1. Послідовність страв повинна бути постійною.

  2. Перед дитиною можна ставити тільки одну страву.

  3. Страва не повинна бути ні занадто гарячою, ні холодною.

  4. Корисно класти їжу в рот невеликими шматочками, добре пережовувати.

  5. Рот і руки витирати паперовою серветкою.

Що не слід допускати під час їжі:

  1. Гучних розмов.

  2. Підганянь, поторапліваній дитини.

  3. Насильного годування або догодовування.

  4. Засудження малюка за необережність, неохайність, неправильне використання столових приладів.

  5. Неестетично сервірування столу, неправильного оформлення страв.

  6. Після закінчення їжі малюка потрібно навчити полоскати рот.

images.jpg

ЯК НЕ ТРЕБА ГОДУВАТИ ДИТИНУ:

(З книги В. Леві «Нестандартна дитина»)

1. Не примушувати

Зрозуміємо і запам'ятаємо: харчове насильство - одне з найстрашніших насильств над організмом і особистістю, шкода і фізична, і психічна. Якщо дитина не хоче їсти - значить, йому в даний момент є не потрібно! Якщо не хоче їсти тільки чогось визначеного - значить не потрібно саме це! Ніяких примусів в їжі! Ніякого «відгодовування»!

Дитина не сільськогосподарська тварина! Відсутність апетиту при хворобі є знак, що організм потребує внутрішнього очищення, сам хоче поголодувати, і в цьому випадку голос інстинкту вірніше будь-якого лікарського припису.

2. Не нав'язувати

Насильство в м'якій формі: вмовляння, переконання, наполегливі повторення, пропозиції. Припинити і ніколи більше не нав'язувати!

3. Не догоджати

Їжа - не засіб домогтися слухняності і не засіб насолоди, їжа - засіб жити. Здорове задоволення від їжі, звичайно, необхідно, але воно має відбуватися лише від здорового апетиту. Вашими цукерками ви досягнете тільки розбещеності і збочення смаку, так само як і порушення обміну речовин.

4. Не квапити

Їжа - НЕ гасіння пожежі. Темп їжі - справа суто особиста. Поспіх у їжі завжди шкідливий, а перерви в жуванні необхідні навіть корові. Якщо доводиться поспішати в дитячий садок або куди-небудь ще, то нехай дитина краще не доїсть, ніж у метушні і паніці проковтне ще один недожований шматок.

5. Не відволікати

Поки дитина їсть, телевізор має бути вимкнений, а нова іграшка прихована. Однак, якщо дитина відволікається від їжі сама, не протестуйте і не підганяйте: значить, вона не голодна.

6. «Напевно, з'їв що-небудь!»

Коли ми змушуємо дітей є насильно, будь-яка трапеза викликає у них негативні емоції, які, природно, апетиту не додають. Діти уповільнюють процес жування, тягнуть час, тримають їжу в роті. На тарілці їжа остигає, стаючи все паче не-смачною. Якщо дати волю емоціям і змушувати дитину їсти, його організм може відповісти блювотою. Якщо підсвідомо рефлекс закріпиться, така реакція буде переслідувати ваше чадо довгі роки. Коли дитина «несподівано» розлюбить колись обожненою гречану кашу, згадайте, коли саме і як ви змусили його одного разу проковтнути «останню ложечку». Якщо людину регулярно змушувати робити щось без його волі, у нього виникають, природно, протест і злість на того, хто ущемляє його свободу. Рано чи пізно ці негативні реакції можуть спровокувати дитину на ваші стосунки взагалі.

7. Голодувати - значить голодувати

Зберіть всю свою волю в кулак і не вмовляйте, коли дитина відмовляється їсти. Значить, поїсть пізніше. Тільки не дозволяйте «кусочнічать»: голодувати - значить голодувати!

unnamed-file.gif

Меню Підліснівського ЗДО (ясла-садок) "Малятко" на зимовий період

IMG20230208103238_00.jpg
bottom of page